İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

EMLAK VERGİSİ 2020....

EMLAK VERGİSİ 2020....

Kimler Vergi Ödeyecek Kimlere Muafiyet Hakkı Tanınacak? 


Emlak vergisi ödemeleri başlıyor. 2020 yılı emlak vergisi ödeme tarihleri başlarken emekliler, ev hanımları ve tek evi olanlara emlak vergisi muafiyeti şartları da açıklandı. Kimler emlak vergisi ödeyecek, kimler emlak vergisi muafiyeti hakkı elde edecek, muafiyet hakkı olmasına rağmen vergi ödeyenlere geriye dönük emlak vergisi iadesi yapılacak mı, 2020 yılı emlak vergisi artış oranı yüzde kaç oldu, kaç lira emlak vergisi ödenecek, emlak vergisi ne kadar oldu?  2020 emlak vergisi ödeme takvimi için geri sayım başladı. Yeniden değerleme oranı üzerinden yapılan hesaplama ile emlak vergisi zamlandı.  Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz sahibi olan herkes emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Ödemesi zorunlu olan vergiler arasında yer alan emlak vergisi her sene düzenli olarak belirli dönemlerde tahsil ediliyor.  


2020 EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ  


Emlak vergisi her sene Mart ayında ödenmeye başlanıyor. İsteyen kişiler Mart ayında tek seferde ödeme yapabileceği gibi isteyen kişiler de iki taksit halinde emlak vergisi borçlarını ödeyebiliyorlar.   Emlak vergisi 1. taksit 2020 ödeme tarihleri 1 Mart 2020 tarihinde başlarken 1 Haziran 2020 tarihinde sona eriyor. Taksitle ödeme yapmak isteyen kişiler için ise emlak vergisi 2. taksit ödeme tarihi 1 Kasım 2020 tarihi itibari ile başlayacaklar ve 30 Kasım tarihinde sona erecek.  


EMLAK VERGİSİ 2020 SORGULAMA  


Hazine ve Maliye Bakanlığı milyonlarca taşınmaz sahibi tarafından beklenen 2020 emlak vergisi artış oranı için uygulanacak rakamı açıkladı.  28 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni Emlak Vergisi Kanunu Tebliği ile  2019 yılı için yeniden değerleme oranı %22,5 olarak belirlendiği, emlak vergisi yeniden değerleme oranı olarak ise bu rakamın yarısının yani yüzde 11.29 rakamının uygulunacağı ilan edildi.  Yeni tebliğe göre 2020 yılında emlak vergisi tutarları yüzde 11,29 oranında artış gösterdi. Yani 2019 yılında 100 lira emlak vergisi ödeyen kişiler bu sene yüzde 11,29 oranında artış göstererek 111,29 lira olarak ödeme yapacaklar.  Online ödeme hizmeti sunan belediyelerin internet siteleri üzerinden ve e devlet üzerinden emlak vergisi sorgulama işlemi yapabiliceğiniz gibi geçen sene ödemiş olduğunuz rakamın üzerinden yüzde 11.29 oranı ile zam hesaplaması yaparak tutarı hesaplayabilirsiniz.  


2020 EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ  


Emlak vergisi ödemesi zorunlu olan vergiler arasında yer almakta olup bütün vergilerde olduğu gibi belirli muafiyet hakkı bulunmaktadır.  Emlak vergisi muafiyeti kişinin tek evi olması ve evin büyüklüğünün 240 metrekare ve altında olması halinde geçerli olup,  Emekliler,  Ev hanımları,  İşi olmayan kişiler,  Engelliler,  Gaziler ve şehit yakınları için bu hak tanınmaktadır.  


EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ OLANLARA İADE HAKKI VAR! EMLAK VERGİSİ İADESİ NASIL ALINIR? 

'Vergi usul kanunu Madde 120/2 dayanak gösterilerek emlak vergisi muafiyeti olmasına rağmen ödeme yapan kişilere geriye dönük 5 senelik ödemiş oldukları vergi iade edilmektedir. 
Kategoriler
0242 228 13 98

emlakhizmeti.com, Tüm Hakları Saklıdır.

tr.flatfy.com
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Whatsapp