İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Sahibinden Kiralık veya Satılık Dönemi Sona mı Eriyor?

Sahibinden Kiralık veya Satılık Dönemi Sona mı Eriyor?

Sahibinden Kiralık veya Satılık Dönemi Sona mı Eriyor?

 

Ticaret Bakanlığı tarafından ilk olarak 5 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan ancak süreçte düzenlemeler için çok kez yürürlüğe giriş tarihi ertelenen Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği için son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyuruldu.

 

TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Amacı taşınmaz ticaretine yönelik usul ve esasları belirlemek...

Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi, askıya alınması ve iptaline ilişkin usul ve esasları, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmelerde aranan şartları, bu işletmelerin faaliyetlerine ilişkin yükümlülüklerini ve Bakanlık, yetkili idareler ile ilgili diğer kurum ve kuruluşların taşınmaz ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsar.

14/1/2015 tarihli ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine dayanılarak hazırlanmıştır. 

13 madde ile belirlenmiş, Taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilecek kişiler ve yetki belgesi alınma koşulları, yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar...

 

YETKİ BELGESİ ZORUNLU HALE GELDİ

Yetki Belgesinin verilmesi, yenilenmesi, askıya alınması ve iptal şartlarının neye göre yapılacağı, Mesleki Yeterlilik Belgesinin kimler neye göre alırlar, çalışacak asgari personel sayısı, işletmelerde aranan şartlar, taşınmaz ticaretine konu hizmetler, taşınmaz ticaretinde uyulacak ilke ve kurallar, yetkilendirme sözleşmesinin detayları, alım satıma ve kiralamaya aracılık sözleşmesi, hizmet ortaklığı sözleşmesi, taşınmaz gösterme belgesi, hizmet bedeli, ruhsatlandırma, denetim ve ceza hükümleri, geçiş hükümleri, yürürlük ve yürütmenin o zaman Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Şimdi Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacağının tanımlandığı her maddesinin birbirine etkisi olan komple bir Yönetmelik olmasına rağmen sadece basına yansıyan tarafının hizmet bedeli oranı olduğunu hepimiz biliyoruz. 

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinin 5 Haziran 2018’de yürürlüğe girmesiyle resmi gazetede yayınlanıp 18 ay uyum süreci zamanı verilmesi ile yıllardır sektöre hizmet eden emlakçılar ve ülkemizde gayrimenkul danışmanlığı mesleğini belli bir standarda taşımış yerli ve yabancı kurumsal şirketler ve onların temsilcilerinin bu uyum sürecinde hem MYK belgelerini hem de İl Ticaret Müdürlüklerinden almaları gereken seviye 4 ve seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı belgelerini almaları aşamasında tam bir kaos yaşanmış, MYK tarafından yetkilendirilen seviye 4 ve seviye 5 belgelerinin sınav yapıcıları belgeleri belli bir para karşılığı vermişlerdir. 

SEKTÖR YÖNETMELİĞE HAZIR MI?

18 ay olarak verilen süre 5 Aralık 2019’da dolmuş ve sektör hala eksiklerini tamamlayamamıştır. Tekrar süre 8 ay daha uzatılarak 31 Ağustos 2020’ye kadar ertelenmiştir.

 ‘’İnternet üzerinden sahibinden satılık ya da kiralık ev ilanları artık tarih oluyor.’’ haberlerinin şimdilik doğruyu yansıtmadığını, gayrimenkul profesyonellerinin ve aynı zamanda gayrimenkul alıcı ve satıcılarının bilmesi gerektiğini bilmenizi istiyoruz. 

 Kategoriler
0532 136 81 34

emlakhizmeti.com, Tüm Hakları Saklıdır.

tr.flatfy.com
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Whatsapp